dedektiflik_egitimiDedektif nedir

Dünya tarihine bakıldığında çok eski yıllardan beri dedektiflik mesleği büyük saygınlık ve ilgi görmekteydi. Oysa Türkiye’de sinema ve kitaplardan farklı olarak dedektiflerin gerçeklik kazandığı yıllar 1990’lara dayanmaktadır. 90lı yıllarda ülkemizde bir meslek olarak oluşmaya başlasa da, dedektifler ancak son yıllarda popüler olmaya başlamıştır.

Dedektif denildiğinde akla gelen ilk tanım, belli olayları, durumları, suçları veya kişileri araştırmak ve bilgi toplamak amacıyla belli bir ücret karşılığında görevlendirilen mesleki eğitimlerden geçmiş yetkili kişilerdir. Ülkemizde, dedektifler devlet kurumlarına bağlı olarak çalışmadığından özel dedektifler daha yaygın görünmektedir.

Türkiye’de dedektif olmak zordur. Çünkü ülkemizde bu meslek grubu için hiçbir mesleki bir eğitim kurumu veya bu mesleği koruyan yasalar yoktur. Bu mesleği icra etmek isteyenler ancak yurtdışındaki eğitim kurumlarından mesleki sertifikalar alabilmektedir.

Bir bireyin dedektiflik mesleğini yerine getirmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Mesela, sağlam ve gelişmiş bir karaktere sahip olması gereken bireylerin, teknolojik aletleri de çok iyi kullanabilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, şüpheci, gözlemci, araştırmacı, empati kurabilen, çok yönlü düşünme kabiliyetine sahip olmalıdırlar. Hukuk, sosyoloji ve psikoloji alanlarında da kendilerini geliştirmeleri şarttır.dedektif nedir

Leave a Comment